MAĞAZA BİLGİLENDİRME

Ürünlerin Garantisi var mı?

Dolapçıyız’da satılan tüm ürünler iki yıl süre ile sınırlı olmak üzere RMZ Ofis garantisi altındadır.

İkinci el ürün satılıyor mu ?

Dolapçıyız’da satılan tüm ürünler imalattan doğrudan müşterilerimize ulaştırılmaktadır, herhangi bir şekilde ikinci el ürün satışımız söz konusu değildir.

Ürünleriniz hangi malzemeden yapılıyor ?

Dolapçıyız’da satılan tüm ürünler 1. Sınıf Ereğli DKP sacdan imal edilmektedir. Ürünlerimiz paslanmaz değildir bu sebeple su ile temasından kaçınınız.

Ürünler resimdekilerle bire bir aynı mı ?

Dolapçıyız’da satılan tüm ürünler, ürün görselleriyle birebir uyuşmaktadır.

Nasıl sipariş verebilirim ?

Ürünleri sepete ekledikten sonra direkt ödeme sayfasına geçerek siparişinizi tamamlayabilirsiniz aynı zamanda Whatsapp sipariş hattı üzerinden de sipariş verebilirsiniz. Yüksek adetli sipariş verecekseniz teklif al butonu yardımıyla en iyi fiyat teklifimizi alabilirsiniz.

Üye olmadan sipariş verebilir miyim ?

Dolapciyiz.com’ da üye girişi yapmadan da sipariş sayfasındaki istenilen bilgileri doldurarak sipariş verebilirsiniz.

ÖDEME VE TESLİMAT BİLGİLENDİRME

Hangi ödeme seçenekleri var ?

Ödemeyi Banka havalesi/EFT ile sipariş numaranızı ödemenizin açıklama kısmına yazarak direkt olarak banka hesabımıza yapabilirsiniz.

Banka veya kredi kartı ile güvenli ödeme yapabilir aynı zamanda iyzico aracılığıyla ödeme seçeneğinden de yararlanabilirsiniz.

Kapıda ödeme seçeceği var mı ?

Dolapçıyız üzerinden yaptığımız satışlarda kapıda ödeme seçeneği bulunmamaktadır.

Kargom ne zaman gelir ?

Teslimat süresi, Sipariş onayı mailinin gönderilmesinden  ve sözleşmenin kurulmasından itibaren veya havale ile ödeme yöntemiyle yapılan siparişlerde havalenin yapıldığı tarihten itibaren 7 (Yedi) gündür. Alıcıya önceden yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmek koşuluyla bu süre en fazla 10 (on)  gün uzatılabilir.

Kargomu teslim alırken nelere dikkat etmeliyim ?

Teslimat sırasında ürün kontrol edilmelidir ve zarar görmüş paket durumunda; Zarar görmüş paketler teslim alınmayarak Kargo Şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer Kargo Şirketi yetkilisi paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, paketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkı alıcıda vardır.

Paket Alıcı tarafından teslim alındıktan sonra Kargo Şirketinin görevini tam olarak yaptığı kabul edilmiş olur. Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın Alıcı’da kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda satıcı Müşteri Hizmetlerine bildirilmelidir.

İade koşulları nelerdir ?

Kargo teslimi sırasındaki kontrolden sonra tutanak tutulması halinde ürün hatalı ise iade işlemi gerçekleştiriyoruz eğer yeni ürün gönderme talebinde bulunulursa yeni ürün gönderiyoruz.